Sprevádzanie po tajchoch

Banskoštiavnická vodohospodárska sústava je najvýznamnejšou technickou pamiatkou zapísanou na zozname svetového kultúrneho dedičstva. Ak ju n vlastné oči spoznáte, porozumiete výnimočnosti Štiavnice.

Michal Červeň

Ako rodený Štiavničan som mal v nohách všetky tajchy, ale bližší vzťah som si k nim vybudoval až počas štúdia vodohospodárstva na Stavebnej fakulte STU, kedy som pochopil o aký skvost ide. Som presvedčený, ak tajchom hlbšie porozumiete, až vtedy doceníte ich celosvetový význam. Ak im porozumiete, nenávratne si vás získajú. Aj s touto motiváciou som sa stal autorom odborno-popularizačnej publikácie Banskoštiavnická vodohospodárska sústava, ktorá vyšla už vo svojom 2. vydaní.

Cca 3 hodinová túra po vybranom okruhu tajchov
5-30 osôb
Pre hostí z Neba
Aj pre verejnosť
Aj pre firmy – teambuilding
Možné spojiť s prednáškou
Možné spojiť s brigádou pre UNESCO pamiatku
Možné zakúpiť si aj Michalovu knihu

Približne 10 rokov som v Štiavnických vrchoch realizoval prieskum celej sústavy. Detailne som zmapoval všetky jej zaniknuté, stále obnoviteľné resp. čiastočne funkčné súčasti. Okrem teórie som pod vplyvom týchto skúsenosti prešiel aj do praxe, ako napomôcť záchrane tejto UNESCO pamiatky napomôcť. Som zakladateľom občianskej iniciatívy Štiavnický tajch a účasťou na tejto prednáške jej aktivity priamo podporíte.

DSC01694

Čo vám odovzdáme

 

Sprevádzanie  po vybranom okruhu tajchov a sústave jarkov vám úplne od základov zmení pohľad na tieto unikátne, dômyselne budované stavby.

 

Nielen, že sa dozviete veľa nových informácií o tajchoch, ich funkcii, ale vysvetlíme si aj význam jarkov a sústavy v celosvetovom kontexte vodných stavieb a technických pamiatok UNESCO. To celé spojené s krásnymi zákutiami Štiavnických vrchov – chránenej prírodnej rezervácie. Máte sa načo tešiť! Objavíte tajchy, jarky, vodné štôlne a ďalšie významné časti doposiaľ nepoznaného a nepochopeného klenotu Štiavnických vrchov na vlastné oči a s odborným výkladom.

 

Na doplnkovej prednáške, ak si ju zvolíte, sa dozviete, ako banskoštiavnická vodohodpodárska sústava ovplyvnila samotné mesto a akým spôsobom sa tieto udalosti odrazili na jeho dnešnej podobe. Zaujímavé je, opäť sa na to pozrieť z celosvetového hľadiska a interpretovať, ako môžu byť tieto diela viac ako užitočné dnes. Cena za prednášku je rovnako 10€/osobu.

 

 

DSC06320

Sprevádzania sú krátke (2-4 hodinové) výlety po obrovskom múzeu Štiavnických vrchov, plnom technických pamiatok. Iba v tomto múzeu môžeš zažiť veľkolepé vodné stavby – tajchy, jarky a vodné štôlne, ktoré sa nachádzajú rozstrúsené po okolí. Bude nám potešením sprostredkovať vám atmosféru nepoznaného svetového dedičstva UNESCO, ktoré ponúkajú práve naše sprevádzania. Chodíme do sveta obdivovať mnohé pamiatky, ale ani netušíme, ake poklady sa nachádzajú u nás…

GALÉRIA

Alternatívy

novinka

Osobné mandaly

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Predstavujú ideálny spôsob, ako zapájať obe hemisféry. Ich tvorba je skvelý relax a súčasne veľmi efektívny spôsob, ako rozvíjať svoju kreativitu.

2-3 hod.
2-12 osôb
24€ /os.
Zobraziť viac
novinka

Súkromné: Lúčna floristika

V súkromí v Nebi So zberom

Viazanie vencov alebo kytíc z lúčnych kvetov, ktoré si ideálne na štavnických lúkach aj sami nazbierate a teda aj navnímate.

2-3 hod.
2-6 osôb
39€ /os.
Zobraziť viac

Akvarelové maľovanie farbami z rastlín

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Vyrobíte si vlastné farby z rastlín a následne nimi technikou akvarelu maľujete.

2 hod.
4-8 osôb
20€ /os.
Zobraziť viac
novinka

Naturvana (intuitívna hatha) joga

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Joga je ideálny prostriedok ako sa starať o svoju dušu a telo súčasne. Naplní vás pokojom a dodá rovnováhu do bežných dní. Pod vedením veľmi skúsenej lektorky.

60 min.
2-6 osôb
10€ /os.
Zobraziť viac

O zdravom rastlinnom varení

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Varenie je relax, čarovanie a tanec. Skúste sa uvoľniť a pustiť svoju fantáziu. Objavíte nové rozmery jedla na rastlinnej báze a jeho prípravy.

3 hod.
6-12 osôb
50€ /os.
Zobraziť viac
novinka

 O (ne)káve

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Krásou a zároveň odlišnosťou “specialty grade” filozofie od “komerčných káv” je, že sa jedná o umenie umocnené etikou minimalistickým puncom kvality detailov, ktoré tvoria celok.

2-3 hod.
6-15 osôb
20€ /os.
Zobraziť viac
novinka

O dreve a rezbárstve

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Keď dostanete do rúk cit k drevu a porozumiete jeho vlastnostiam, vaše možnosti budú nekonečné.

7 hod.
2-8 osôb
75€ /os.
Zobraziť viac
novinka

Machové obrazy a rastlinné terária

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Tvorba dekorácií so stabilizovaným machom alebo biofilickými rastlinami je nový prístup, ako v záujme udržateľnosti tvoriť dekorácie, ktoré pretrvajú a sú široko využiteľné.

2 hod.
5-15 osôb
75€ /os.
Zobraziť viac

Keramika & modelovanie s hlinou

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Výsledkom modelovania s hlinou môže byť akýkoľvek úžitkový alebo dekoračný výrobok. Vypálenie a glazúra sú automatickou súčasťou.

2 hod.
4-12 osôb
20€ /os.
Zobraziť viac
novinka

Osobný beauty styling

Na chalupách v Nebi Aj pre eventy

Kompletný beauty styling je len váš čas, kedy ho máte dostatok len pre seba. Kompletná starostlivosť – pleťové ošetrenie, úprava vlasov a make-up prispôsobený na mieru.

3 hod.
Individuálne
79€ /os.
Zobraziť viac

Intuitívna hra na perkusie

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Nepochybujte, či máte rytmus alebo talent. Cez pestrú škálu rôznych druhov perkusívnych nástrojov ich odhaľte a rozvíjajte.

2 hod.
4-20 osôb
20€ /os.
Zobraziť viac
Doporučujeme

Telové masáže

Viac druhov masáží Aj pre firmy

Karol zvykne doniesť lehátko a spolu s ním aj dobrú náladu. Jeho dve “žehličky” uvolnia, zregenerujú a navodia pocit, že ste dostali intravenóznu dávku energie a stal sa z vás “nový (oddýchnutý) človek”.

60 min.
Individuálne v súkromí chalupy
30€ /hod.
Zobraziť viac

Výrobe prírodnej kozmetiky

Aj pre verejnosť Aj pre firmy

Porozumenie alchýmie prírody a jej praktické pretavenie do kvalitných výrobkov telovej a dekoratívnej kozmetiky.

2 hod.
2-12 osôb
30€ /os.
Zobraziť viac