Výroba miniterária vo fľaši

“Genius loci” Štiavnických vrchov uchovaný vo fľaši so živým machom a minerálnymi kameňmi z okolia mesta

79€/os.

Rezervuj workshop

Judit Ondrejčinová

Kto miluje vôňu lesa po ďaždi a prechádzky prírodou môže si tento pocit vyčarovať a odniesť domov aj na tomto workshope. Pozývam vás k nám do Štiavnickej obývačky aby ste si spolu so mnou vytvorili takýto machový zázrak pre dušu. Banská Štiavnica je baníckym mestom, a v lesoch nachádzame stále ešte množstvo dôkazov o tejto činnosti. Z vašich potuliek, na ktorých môžete nájsť rôzne kryštály či prírodné útvary si budete môcť vytvoriť vlastný spomienkový predmet.

trvanie 2 hod
7 osôb
vlastnoručne vypestované rastliny
materiál a pomôcky v cene
vytvoríte vlastný životaschopný ekosystém
prírodniny z okolia Štiavnice

Začalo sa to v jedno upršané jarné popoludnie. V období, keď sa príroda v Štiavnici ešte len prebúdza. Objavujú sa prvé nenápadné kvietky medzi žiarivo zelenými trsmi machov a lišajníkov. Toto je moje najobľúbenejšie ročné obdobie. Vôňa mokrej pôdy, ktorú pretínajú slnečné lúče. Mach na stromoch a kameňoch vtedy pôsobí ako smaragdový koberec. Dotykom vo mne prebúdza radosť z nekonečného kolobehu tvorenia v ríši rastlín. Opatrne som nazbierala niekoľko kúskov drobných rastlín a zasadila ich do uzavretej nádoby. A mach si tam spokojne rástol ďalej. Tešil ma svojou prítomnosťou u mňa doma a voňal čarom našich lesov.

IMG_20240528_120901

Čo môžete očakávať?

 

     Prevediem vás procesom vytvorenia si vlastného životaschopného ekosystému. Naučíte sa aké rôzne druhy machov a lišajníkov sa v lese nachádzajú, a ako ich môžeme pestovať a starať sa o ne. Povieme si, na čo si dávať pozor pri výbere pôdneho podložia a ako často rastliny zavlažovať. 

     Na workshope budeme pracovať s machom, ktorý pre vás vlastnoručne nazbieram a rôznymi kameňmi a kryštálmi, ktoré som za tie roky našla na prechádzkach.  V sklenenom pohári si budete môcť vytvoriť prostredie, ktoré vám bude pripomínať Banskú Štiavnicu. Drobné nenáročné terárium, ktoré si sami vysadíte machom, minerálnymi kameňmi, ktoré ste napríklad našli v okolí mesta, môžete dotvoriť aj miniatúrnou napodobeninou našich mestských dominánt z hliny. Tieto drobné keramické budovy ručne vyrábam a sú vypaľované v peci. 

     Všetky pomôcky a náradia budete mať k dispozícii a budete si môcť vybrať z mojej pestrej zbierky izbových minirastliniek, ktoré použijete pri výsadbe. Príprava na vytvorenie jedného terária trvá aj niekoľko týždňov, kým sa rastlinky zakorenia a aklimatizujú. 

     Teším sa na chvíle strávené s vami pri tvorení vlastného sveta s nádychom lesa. 

Galéria

Alternatívy